[Pełna wersja menu] [O nas] [Nasze psy: PAX Predator; NESKA RAUBRITTER Ankus; INKA Marstal; ELIOT NESS Marstal; PRISKA Marstal; MILLA Marstal; DYLAN Marstal] [O rottweilerach] [Szczenięta: Aktualnie; Poprzednie mioty; Szczenięta u nas] [[Galerie zdjęć] [Wyniki wystaw] [Linki] [E-mail] [Księga gości] [English version]

Charakter rottweilera, szkolenie

Dlaczego szkolić rottweilera ?

Rottweiler to rasa wszechstronnych psów, zdolnych do pełnienia różnorodnych zadań. Dlatego też rottweilery są w różnych krajach na świecie wykorzystywane i cenione nie tylko jako świetni obrońcy i towarzysze rodziny, ale też jako m.in.: psy policyjne (np. Autsria), psy ratownicze przeszukujące ruiny (np. Skandynawia) czy psy pomagające w terapii osób przebywającyh w szpitalach (np. USA). Nieraz również bardzo dobrze radzą sobie na torze przeszkód agility.

Pies tej rasy jest zdecydowany, a każde jego działanie jest pełne determinacji. Czasami rottweiler może być uparty, jednakże właściwe prowadzenie go ujawnia jego wielką inteligencję i chęć do szkolenia. Rottweilery są to bardzo silne psychicznie psy, więc ich szkolenie wymaga czasu, wytrwałości i cierpliwości.

Istnieją liczne dobre powody by szkolić rottweilera. Przede wszystkim szkolenie pomaga w zacieśnieniu więzi między właścicielem a psem. Jest to też doskonała metoda wyładowania energii młodego rottweilera. Wreszcie jest to dobry sposób na spędznie wolnego czasu na wolnym powietrzu, a także satysfakcja z posiadania posłusznego psa jest ogromna.. Dlatego jeśli nie będziesz miał czasu na trenowanie swojego rottweilera, nie powinieneś posiadać psa tej rasy. Zarówno w czasie szkolenia, jak i na co dzień rottweiler potrzebuje oparcia w swoim właścicielu i partnerskiego traktowania, a w zamian odwdzięczy się lojalnością i przywiązaniem. Jeśli Twoja komenda do psa będzie przypominała warknięcie, rottweiler tak samo ci odwarknie.

Jak szkolić ?

Osoba, która posiada po raz pierwszy rottweilera nie powinna szkolić go samodzielnie, niezależnie od przeczytanych na ten temat książek. Żadna bowiem wiedza książkowa nie jest w stanie zastąpić koniecznej do szkolenia psów praktyki. Naprawdę łatwo tu o błędy. W przypadku kilkumiesięcznego szczenięcia idealnym rozwiązaniem byłoby uczestnictwo z nim w zajęciach tzw. "psiego przedszkola", organizowanych przez niektóre większe ośrodki szkolenia psów, podczas których pies uczy się obcować ze swoimi rówieśnikami, spokojnych kontaktów z ludźmi, zaś właściciel uczy się jak postępować ze swoim podopiecznym

Podstawowym kursem, który każdy rottweiler powinien przejść jest tzw. PT ("Pies Towarzyszący") , podczas którego pies zdobywa niezbędną wiedzę przydatną w życiu codziennym - uczy się m.in. komend "siad", "waruj", "do mnie", "równaj" i wielu innych. Terenowe oddziały Związku Kynologicznego są organizatorami takich kursów, które najczęściej odbywają się 2 razy w roku - wiosną i jesienią (choć w przypadku dużego zainteresowania również zimą i latem). Istnieją również prywatne szkoły psów, jednak przed wyborem jednej z nich trzeba zdobyć wiedzę odnośnie kompetencji szkoleniowca. Zanim wybierzesz "psią szkołę" dla siebie i swojego psa, wybierz się na zajęcia do różnych szkoleniowców. Zobacz, czy metody tresury stosowane przez danego tresera, sprawiają, że psy pracują z przyjemnością i zapałem. Najlepiej zdecydować się na grupowy kurs, w którym zazwyczaj uczestniczy kilkanaście psów różnych ras. Wówczas to, Twój rottweiler nie tylko pozna podstawowe polecenia, ale też nauczy się przebywania w dużej grupie innych psów i ludzi, co ma ogromne znaczenie dla jego socjalizacji. Przeciętny kurs PT trwa ok. 2-3 miesiące i powinien być zakończony oficjalnym, zorganizowanym przez Związek Kynologiczny egzaminem oraz przyznaniem psu świadectwa (i tytułu "Pies Towarzyszący, jeśli egzamin zostanie zaliczony). Zajęcia podczas kursu odbywają się przeważenie 2 razy w tygodniu po 1-2 godziny. Po zajęciach, możesz ćwiczyć ze swoim psem, ale tylko zgodnie z zaleceniami instruktora - najlepiej w sytucjach życia codziennego (kilka razy dziennie po kilka minut). Nie przesadzaj jednak z ilością dodatkowym dłuższych sesji treningowych - rottweiler jest inteligentny i szybko się uczy, a szkolenia ma być i dla Ciebie i dla Twojego psa przyjemnością.

Dla początkującego właściciela rottweilera uczestnictwo z psem w kursie jest cenną nauką, jak postępować z swoim psem - podczas zorganizowanych zajęć szkoleniowych nie tylko uczy się Twój pies, ale również (jeśli nie przede wszystkim) Ty !

Lepiej nie decyduj się więc na oddanie swojego psa na szkolenie na okres trwania krursu (niektóre prywatne szkoły psów oferują taką usługę) - przecież to Ciebie ma on szanować i słuchać w przyszłości. Już raczej wybierz prywatne zajęcia z instruktorem.

Podstawowe, typowe szkolenie (PT) zaczyna się zwykle, gdy pies osiągnie wiek ok. 8-12 miesięcy. Nigdy nie jest jednak za późno na szkolenie psa. Poza tym zwróć uwagę, że plany szkolenia psa, nie zdejmują z Ciebie odpowiedzialności wychowywania go wcześniej.

Edukację rottweilera można kontynuować na dość mało popularnym kursie PT-II, w którego zakres wchodzą oprócz ćwiczeń z posłuszeństwa, także podstawy pracy węchowej.

Kolejnym etapem szkolenia jest kurs PO ("Pies Obrończy"), nigdy jednak nie decyduj się na rozpoczęcie ze swoim rottweilerem jakichkolwiek ćwiczeń z jego zakresu, jeśli Twój pies nie ma opanowanego w 100% posłuszeństwa. Nieprofesjonalne, nastawione głównie na zysk psie szkoły, zaczynają program ćwiczeń od nauki ataku na szmatę lub "rękaw" bez wprowadzenia jakichkolwiek podstaw posłuszeństwa, nie mówiąc już o pełnym kursie w tym zakresie.

Szkody w psychice rottweilera mogą być wówczas nieodwracalne. Pamiętaj bowiem, że szkolenie PO nie ma na celu rozbudzenia agresji w rottweilerze, ale raczej ma dać kontrolę właścicielowi nad zachowaniem jego psa. Kursy PO mają trzy stopnie zaawansowanie, przy czym PO-I jest pierwszym etapem szkolenia obrończego, a PO-III to już najwyższy stopień wtajemniczenia. W dużym skrócie, w zakres każdego z poziomów kursów PO wchodzą 3 części : posłuszeństwo, obrona i chodzenie po śladzie (rodzaj ćwiczeń w każdej z tych części zależy od stopnia PO). Kursy PO kończą się również oficjalnymi egzaminami organizowanymi przez oddziały Związku Kynologicznego, po których zaliczeniu pies otrzymuje międzynarodowe świadectwo prób pracy (uznawane przez wszystkie kraje członkowsie FCI) - IPO-I (po kursie PO-I), IPO-II (po PO-II) lub IPO-III (po PO-III).

Każdy rottweiler, aby być niekłopotliwym towarzyszem człowieka, powinien ukończyć kurs "Psa Towarzyszącego" !

Moja rada

Pamiętaj : Twój pies musi wiedzieć czego od niego chcesz, jasno więc precyzuj swoje oczekiwania. Bądź cierpliwy, wytrwały i stanowczy, a przede wszystkim sprawiedliwy. Jeśli Twój rottweiler ma Cię szanować, Ty też szanuj jego. Przemoc i agresja budzą agresję, dlatego nie zaczynaj nawet szkolenia, kiedy jesteś zdenerwowany i mógłbyś się wyżyć na swoim psie - może się to prędzej czy później obrócić przeciwko Tobie.

 

Strona główna

 

Nie kopiować tego artykułu w całości lub fragmentach bez zgody autora. Copyright by J.R. © 2002