[Pełna wersja menu] [O nas] [Nasze psy: PAX Predator; NESKA RAUBRITTER Ankus; INKA Marstal; ELIOT NESS Marstal; PRISKA Marstal; MILLA Marstal; DYLAN Marstal] [O rottweilerach] [Szczenięta: Aktualnie; Poprzednie mioty; Szczenięta u nas] [[Galerie zdjęć] [Wyniki wystaw] [Linki] [E-mail] [Księga gości] [English version]

 

Szczenięta u nas

Prosimy kliknąć wybrane zdjecie szczeniąt by je powiększyć.  

Zapraszamy na podstronę Szczenięta aktualnie

  Tak, jak nasze dorosłe rottweilery są psami domowymi, tak i oczywiście szczenięta u nas są odchowywane w domu. Na 1-2 tygodnie przed urodzeniem się maluchów przygotowujemy pokój, w którym pieski będą spędzały dużą część swojego życia zanim trafią do swoich nowych domów. Głównym elementem w pokoju jest obszerne legowisko o specjalnej, drewnianej konstrukcji, uniemożliwiającej przygniecenie szczenięcia do jego ścianek przez mamę.

Pieski w 2-3 dni po urodzeniu mają zakładane na szyje różnokolorowe wstążeczki, dzięki którym możemy obserwować każde ze szczeniąt indywidualnie. Od samego początku ważymy pieski regularnie, co kilka dni i obserwujemy czy poszczególne z nich równomiernie przybierają na wadze. Zarówno zaraz po urodzeniu, jak i w czasie dalszego rozwoju, szczenięta są kontrolowane przez lekarza weterynarii. 

Od 2003 roku szczenięta przychodzące na świat u nas nie mają obcinanych ogonków!!!

W "psim" pokoju często włączany jest telewizor lub radio, dzięki czemu szczenięta przyzwyczajają się do różnych dźwięków. Od momentu kiedy maluchy nabierają samodzielności, zaczynają same jeść z miseczek i pewnie chodzą na własnych łapkach, zabieramy je do różnych pomieszczeń i do ogrodu. Poznają w ten sposób różne rodzaje posadzek, przedmioty domowe itp. Przez cały okres rozwoju u nas szczenięta mają kontakt nie tylko ze swoją mamą, ale również z naszymi pozostałymi dorosłymi psami. Poza tym, goście odwiedzający nasz dom spotykają się z maluchami (oczywiście przy zachowaniu zasad higieny). Właśnie szczenięta z tak "szerokimi horyzontami" (jak na swój wiek) trafiają do swoich nowych właścicieli.

Szczenięta u nas przed przeprowadzką do nowych domów są 2 razy szczepione i 2 razy odrobaczane oraz każde z nich otrzymuje międzynarodową książeczkę zdrowia (a te, które zamieszkają zagranicą również psi Paszport). W wieku 6 tygodni pieski są poddawane przeglądowi przez sędziego ze Związku Kynologicznego, tatuowane i na tej podstawie otrzymują metryczki.

Nasze psy (i dorosłe, i szczenięta) karmione są  gotową karmą klasy premium, ale też poznają inne potrawy - gotowaną wołowinę, twarożek.  Właściciele szczeniąt od nas otrzymują zestawy, zawierające karmę na pierwsze dni maluchów w nowych domach. Oczywistym jest również fakt, że przyszli właściciele naszych piesków otrzymują ksero pełnej dokumentacji dotyczącej rodziców i dalszych przodków. Tak wyposażone szczenięta trafiają do nowych domów w wieku 7-8 tygodni. Ponadto zawsze chcemy być w kontakcie z posiadaczami szczeniąt od nas i chętnie odpowiadamy na ich pytania związane z rasą oraz ich nowymi podopiecznymi.

Dobieranie szczeniąt do przyszłych właścicieli

Jedną z odpowiedzialności i trosk prawdziwego hodowcy rottweilerów jest umieszczenie szczeniąt w nowych domach. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że rottweiler nie jest psem dla każdego, więc konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wybór odpowiednich przyszłych właścicieli. Ważne jest, aby właściciel i szczenię po prostu pasowali do siebie. To oznacza, że hodowca musi dobrze znać swoje szczenięta, a z drugiej strony wiedzieć w jakie warunki jego szczenię trafi.

Kiedy po raz pierwszy jesteśmy pytani o rasę przez daną osobę, najpierw omawiamy kilka podstawowych aspektów, przez telefon lub listownie (e-mail). Jeśli okazuje się odpowiednia, zapraszamy do nas - to pozwala nam zdobyć więcej informacji o ewentualnym, przyszłym domu naszego szczenięcia, a zainteresowanej osobie poznać nasze psy osobiście, w życiu codziennym, a więc i środowisko w jakim nasze szczenięta są odchowywane. Osoby chcące kupić u nas pieska muszą być świadome cech rasy i na ich podstawie zdecydowane na zakup rottweilera. Rottweiler bowiem wymaga uczucia, dyscypliny i towarzystwa, a także oczekuje, że jego właściciel będzie dzielił z nim swoje życie "na dobre i na złe".

Osoby zdecydowane na szczenię od nas nieraz długo oczekują na planowany miot. Nie bierzemy zadatków. Jeśli zainteresowany szczenięciem zmieni bowiem zdanie w międzyczasie, wolimy aby poszedł gdzie indziej niż kupował psa "na siłę". Nigdy nie sprzedajemy szczeniąt przeznaczonych na prezent, chyba że spotkamy się z przyszłym obdarowanym. Choć jeszcze na szczęście nie zdarzyła nam się taka sytuacja (słyszeliśmy jednak o takich w innych hodowlach), nigdy nie odpowiedzielibyśmy na propozycję sprzedaży całego miotu, jako że oferty takie pochodzą zazwyczaj od handlarzy psów.

Gdy ktoś czeka na szczenię od nas nieraz i rok jest to dla znakiem, że naprawdę zależy takiej osobie na psie z przydomkiem "Marstal".

Są dwie zasadnicze kategorie przyszłych właścicieli. Pierwszą z nich są doświadczeni już właściciele rottweilerów, którym zazwyczaj zależy na posiadaniu szczenięcia z określonej linii hodowlanej, z konkretnego skojarzenia czy po danym reproduktorze. Drugą zaś stanowią osoby kupujące szczenię, które jest ich pierwszym rottweilerem, a często i psem w ogóle. W tym przypadku konieczne jest uświadomienie o obowiązkach związanych z posiadaniem rottweilera. Zwłaszcza o konieczności poświęcenia sporej ilości czasu małemu pieskowi. Szczenię, które ma się rozwijać pozostawione samo sobie, bez ciągłego kontaktu z ludźmi, będzie nieufne i strachliwe.

Nieustannie obserwujemy szczenięta od momentu ich narodzin. Poznajemy wówczas zachowania poszczególnych piesków, które są zapowiedzią ich przyszłych charakterów.

Dzięki temu możemy podpowiedzieć przyszłym nabywcom, które ze szczeniąt spełniałoby ich oczekiwania. Ostatecznego wyboru jednak nie narzucamy. Innym problemem już jest fakt, że o psychice rottweilera nie tylko decyduje genetyka, ale też w bardzo dużym stopniu jego późniejsze wychowanie.

Strona główna

 

Nie kopiować tego artykułu w całości lub fragmentach bez zgody autora. Copyright by J.R. © 2002